KİMYA SANAYİ İHRACATTA İKİNCİLİĞİ SAHİPLENDİ

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre; Şubat ayı kimya ihracatı, 2018 yılı Şubat ayına göre yüzde 29,8 artışla 1,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece kimya sanayi, 2019 yılında ikinci kez en çok ihracat yapan ikinci sektör oldu. Kimya sektörü, 2019 yılı Şubat ayında ihracatını en çok artıran sektörler arasında da yüzde 29,8 ile ikinci oldu.

Devamını Oku
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI !

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka faizleri yüzde 24 seviyesinde sabit bıraktı. Para Politikası Kurulu açıklamasında ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtildi. Enflasyonda bir miktar iyileşmeyle birlikte fiyat istikrarı risklerinin devam ettiği vurgulanan açıklamada Enflasyonda belirgin bir iyileşmeye kadar sıkı duruşun korunmasına karar verildi denildi.

Devamını Oku
DOLAR YATAY SEYREDİYOR

Geçen haftayı 4,70`in üzerinde kapatan dolar/TL yeni haftaya 4,60 seviyelerini test ederek başladı. Merkez Bankası, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verildiğini açıklayarak bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50`ye eşitleneceğini duyurdu. Kararın ardından dolar/TL 4,55`e; Euro/TL 5,32 seviyesine kadar geriledi.

Devamını Oku
MEYVE VE SEBZE SATIŞINDA YENİ DÖNEM

Sebze ve meyve ticaretinin elektronik ortamda takip edilmesi için hayata geçirilen HKS Mobil Uygulaması ile ticaretin geliştirilmesi, tüketici güvenliğinin sağlanması ve vatandaşın hayatını kolaylaştıracak yeniliklerin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Devamını Oku
İTO FUAR KATILIMINDA DÖVİZ KURUNU SABİTLEDİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), iş dünyasına yeni pazar ve işbirliği fırsatları sunan küresel fuarlara katılımda doları 4 TL, Euro’yu da 4.8 TL’den sabitledi.

Devamını Oku
OTOPARKLARDA ISI YALITIMI ZORUNLU HALE GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Yeni Otopark Yönetmeliği’ 01 Haziran 2018’de yürürlüğe giriyor. Yeni yönetmelik ile bodrum kat tavanlarına ısı yalıtımı yapılması zorunlu hale geliyor. Bu uygulama ile binalarda yetersiz yalıtılmış ya da hiç yalıtılmamış otopark ve bodrum kat tavanlarından kaynaklanan ısı kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Devamını Oku
KİMYA DEVİ GENEL MÜDÜRLÜK BİNASINI SATILIĞA ÇIKARDI

Kimya sektörünün köklü firmalarından Alkim AŞ, İstanbul Taksim’de bulunan genel müdürlük binasını satışa çıkardı. 60 milyon TL değer biçilen bina Gümüşsuyu Caddesi üzerinde bulunuyor. Satışın gerekçesini ise, şirket merkezinin başka bir yere taşınma planı oluşturuyor.

Devamını Oku
MAYIS YAĞMURU FISTIK ÜRETİCİSİNE YARADI

Baklavadan yemeklere, tatlılardan çerezlere kadar hemen her alanda Türk mutfağının değişmez lezzetleri arasında yer alan ve son dönemde fiyat artışlarıyla gündemde olan Antep fıstığında mayıs yağışları sayesinde bu sezon yüksek rekolte bekleniyor.

Devamını Oku