DOLAR YATAY SEYREDİYOR

DOLAR YATAY SEYREDİYOR

Geçen haftayı 4,70`in üzerinde kapatan dolar/TL yeni haftaya 4,60 seviyelerini test ederek başladı. Merkez Bankası, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verildiğini açıklayarak bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50`ye eşitleneceğini duyurdu. Kararın ardından dolar/TL 4,55`e; Euro/TL 5,32 seviyesine kadar geriledi.
 

Yeni haftaya yüzde 1 ekside 4.67'li seviyelerde başlamasının ardından doların TL karşısındaki kaybı yüzde 2'yi aştı ve 4,60'lı seviyelere kadar geriledi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verildiğini açıklayarak bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50'ye eşitleneceğini duyurdu. 


Kararın ardından dolar/TL 4,55'e; Euro/TL ise, 5,32 seviyesine kadar geriledi. 


TCMB'den “sadeleşme” mesajı da doları gevşetmişti


Uzmanlar, dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın aracı kurum ile portföy yönetim şirketleri yöneticileri ve ekonomistlerle bir araya geldiğini belirterek, bu toplantıda TCMB'nin sadeleşme adımlarını yakında atabileceğine ilişkin vurgunun öne çıktığını ifade etti.