KİMYA`DA HEDEF YÜKSEK

KİMYA`DA HEDEF YÜKSEK

Türkiye ihracatının ilk üç sektöründen biri olan kimyada hedef yükseltildi. Geçen yıl 16.1 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörün bu yıl sonu hedefi 18 milyar dolar oldu.
 

2017 yılını 16,1 milyar dolar ihracat ile kapatan kimya sektörü, 2018 yılında 18 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 23,5 artarak 1 milyar 565 milyon dolar ihracat gerçekleştiren kimya sektörü, yılın üç aylık döneminde ise geçen yıla kıyasla ihracatını yüzde 1,85 artırarak 4 milyar 186 milyon dolar ihracata ulaştı.


İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yapan üyelerini başarılarından dolayı ödüllendirdi. İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri töreninde 24 kategoride 120 ödül sahiplerini buldu.


Akyüz, İKMİB Başkanı olarak son konuşmasını gerçekleştirdi


Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, sektörün geçen yıl yaptığı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Sektörümüzün 2017 yılı ihracatı bir önceki yıla göre miktarda yüzde 10,9 artış ile 18,3 milyon ton, değerde ise yüzde 15,2 artışla 16,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kimya sektörünün 2017 yılında en çok ihracat yaptığı ilk on ülke; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Irak, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, İtalya, İran, İspanya, Yunanistan ve İngiltere olarak sıralandı.”


16 Nisan’da yapılacak olan İKMİB seçimlerinde görevini yeni başkana teslim edecek olan Murat Akyüz, bu törenin İKMİB Başkanı olarak gerçekleştirdiği son konuşma olduğunu söyledi.


"Kimya 4.0 kavramlarının içinde olmazsak oyunun dışında kalırız"


Yılsonunda ihracatın çift haneli artışla 170 milyar doları aşacağına inandıklarını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, sağlık, kozmetik, eczacılık, yapı kimyasalları gibi sektörlerde faaliyet gösteren dünya devi firmaların olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bu firmalar, Kimya 4.0 ile dijital transformasyon ile geleceğe yön vermeye çalışıyor. Artık kişiselleştirilmiş ilaç ve kozmetik ürünleri, endüstriyel biyoteknoloji, e-sağlık hizmetleri gibi kavramlar sektörümüzün geleceğini oluşturuyor. Burada bizlerle birlikte olan başarılı firmalarımıza sesleniyorum: Ya bu kavramların içinde olacağız, ya da bu oyunun dışında kalacağız.”


Metin: Yatırım paketini yakında Cumhurbaşkanımız açıklayacak


Kimya sektörü ihracatçılarının her yıl çıtayı yükselterek ilerlediğini vurgulayan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Çok daha hızlı gelişebilecek bir sektör. 2023 yılındaki 50 milyar dolar hedefe siz ihracatçılarımızla ulaşacağız. Ar-Ge, inovasyon, tasarım, marka ve girişimcilik unsurları ile büyüyeceğiz. İhracatçımızın her adımında yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Yatırım paketini yakında Cumhurbaşkanımız açıklayacak ” diye konuştu.